<<< KRONIKA SZKOŁY NR 23 w OLIWIE - ROK 1966/67 >>>

  Rozpoczynający się rok szkolny wprowadza nas w nowe tysiąclecie Państwa Polskiego.

Zmiany w Gronie Pedagogicznym: odszedł kol. Słowik, a jego miejsce zajął kol. Grzegorz Perski, absolwent AWF. Zajęcia techniczne chłopców objął nowy kol. Flakiewicz, a naukę biologii - kol. Wojnicz. W tym roku po raz pierwszy mamy klasy VIII. Z powodu trudnych warunków lokalowych przeszły one do V PSO, lecz organizacyjnie należą do naszej szkoły i podlegają naszemu kierownictwu. Przedmioty nauczania i wychowawstwo objęli nauczyciele V PSO.

Klasa Ia - nadesłał pan Witold Makowski W czystych, odnowionych przez gospodarza kolonii salach lekcyjnych praca szybko ruszyła z miejsca. Na wniosek kol. Elżbiety Słowik zorganizowano konkurs na najlepiej zachowującą się klasę. Gospodarz każdej klasy otrzymał od Wychowawcy 10 specjalnych kartek. Za wybryki indywidualne i zespołowe każdy nauczyciel mógł zabrać kartkę i złożyć w przeznaczonej do tego skrzynce. Pod koniec tygodnia podliczano zabrane kartki. Ambicją klas było tak się zachowywać, aby nie utracić żadnej kartki. Pod koniec roku zwycięska klasa ma otrzymać w nagrodę pieniądze na wycieczkę.

Wzmożono dyżury nauczycieli, samorządu i rodziców w szkole i na boisku.

Szczep harcerski im. Obrońców Wybrzeża wziął udział w porządkowaniu terenu i odsłonięciu pomnika Bohaterów Westerplatte, oraz w porządkowaniu mogił żołnierskich. Przygotowali "Andrzejki" i obchody Dnia Nauczyciela. Przeprowadzali szkolenie sanitarne i MSR. Opiekunką szczepu jest kol. Alina Nowakowska.

Dzień Wojska Polskiego jest zawsze uroczyście obchodzony na terenie szkoły. W dniu tym młodzież uczuciowo wiąże się z tymi, którzy stoją na straży naszej niepodległości i pokoju, których krew wsiąkła w ziemię, przynosząc nam wolność.
Spotkania i współpraca z Jednostką Wojskową zbliżają żołnierzy do dzieci i społeczeństwa. Orkiestra wojskowa grała na balu dziecięcym, na okres letnich wakacji wypożyczali harcerzom koce i sprzęt kuchenny. Z okazji Dnia Wojska Polskiego przybyła zaproszona do naszej szkoły por. Dżannet Skibniewska, uczestniczka walk o Wybrzeże i Monte Cassino. W prostych słowach, wzruszająco i ciekawie opowiedziała swoje przeżycia. Młodzież starszych klas przygotowała okolicznościowy montaż słowno muzyczny.

Równolegle z pracą uczniów, z inicjatywy Związków Zawodowych na terenie szkoły rozpoczęto szkolenie zawodowe dla grona pedagogicznego. Referaty, dyskusje, spotkania pozwalają nam zapoznać się z nowymi kierunkami w nauczaniu. Konferencję kończymy zwykle kawą lub obiadem przygotowanym w ramach 10 zł, które przekazuje nam ZNP.
Pierwsza taka konferencja rejonowa dla Szkoły Nr 23 i 36 odbyła się 9 listopada 1966 w auli naszej szkoły. Gościem konferencji był prof. dr Jan Schwarz, jeden z prekursorów powojennej oświaty w Gdańsku, który wygłosił referat na temat "Kształtowanie osobowości ucznia w procesie nauczania", a później odpowiadał na pytania w dyskusji.

Po 3 miesiącach nauki Samorząd zorganizował apel okresowy dla uczniów klas V-VIII, na którym podsumowano pracę naukowo-wychowawczą. Takie apele mobilizują do pracy, przynosząc jednym radość i zapał, innym - problemy do zastanowienia się.

12 grudnia - jakiś niecodzienny nastrój w szkole. To imieniny kierownika szkoły. Cały jego gabinet był zapełniony kwiatami. Przyniosły je delegacje klas i indywidualne dzieci, dziękując Solenizantowi za długie godziny spędzone w szkole, za troskę, opiekę i stałe zmiany na lepsze w naszej szkole. Do życzeń dołączyło się Grono Pedagogiczne i Komitet Rodzicielski.
W kilka dni później podobnie przebiegały imieniny kol. Danieli Landowskiej, kierownika pedagogicznego naszej szkoły, cichej, pełnej wyrozumiałości, cieszącej się wielką sympatią otoczenia.

W styczniu odbyły się wieczorki noworoczne, pierwszy przygotowany był przez dzieci z klasy IV b pod kierunkiem wychowawczyni i rodziców. Był obrazek sceniczny, konkursy i tańce, do których przygrywał na akordeonie pan Marcinkiewicz. Dzieci przygotowały także kanapki i sałatkę, miały herbatę i słodycze. Paczki rozdawał Stary Rok, przekazując rządy Nowemu.

Z okazji Dnia Kobiet miała miejsce uroczysta akademia, zakończona tradycyjną kawą.

Dyrektor Massalski wpisał się do kroniki szkoły 16 marca odwiedził naszą szkołę dyrektor ZOO mgr inż. Massalski.. Młodzież dowiedziała się wielu ciekawostek z życia zwierząt. Dużą atrakcją spotkania były dwa małe misie, które dzieci oglądały, głaskały i bardzo się cieszyły. Spotkanie jeszcze mocniej związało młodzież z ZOO. Zawsze w okresie wiosennym przychodzili tu porządkować teren, jesienią przynosili żołędzie i kasztany, obecnie pragną pomóc przy sporządzaniu szczegółowych objaśnień przy poszczególnych okazach.

Uroczyście przebiegała na terenie szkoły akademia zorganizowana w 22 rocznicę wyzwolenia Gdańska. Harcerze i uczniowie klasy IV b przedstawili ładny montaż słowno-muzyczny, a poprzedziło go przemówienie kierownika szkoły.

7 kwietnia po raz pierwszy obchodzono dzień społecznej służby zdrowia - święto ludzi w bieli. Na terenie szkoły pracownikami służby zdrowia są: lekarz .medycyny Irena Baniecka, lekarz stomatolog Maria Mrozowska, oraz pielęgniarki: Krystyna Żujwoda i Władysława Parafiniuk. Otrzymały kwiaty od dzieci, od Samorządu i od Grona Pedagogicznego.

Dzień 1 Maja uczciliśmy wzorową pracą w szkole i realizacją podjętych zobowiązań. Na uroczystej akademii wyróżniono tych, którzy są pierwsi w pracy społecznej i nauce.

Reprezentacja naszej szkoły wygrała wojewódzki konkurs wiedzy o Stoczni Gdańskiej, zorganizowany z okazji XX-lecia Stoczni. Nagrodą był model statku, wykonany precyzyjnie przez projektantów statków Stoczni Gdańskiej. Laureat - zdobywca głównej nagrody, Ryszard Olszewski tak wspomina po latach:

Konkurs odbył się w słynnej później hali BHP Stoczni Gdańskiej. Nasza drużyna składała się z 2 zawodników. Początkowo naszą szkołę miała reprezentować Janka Wolińska z klasy VIIIa i ja z VIIIb. Ale Janka się rozchorowała i stanąłem do konkursu z Marianem Serkowskim. Chodziliśmy już do VIII klasy i uczyliśmy się w V LO przy ul Polanki. Przygotowała nas do konkursu pani Paluszkiewicz, nauczycielka geografii.

Odpowiadaliśmy na 20 pytań z wybranego przedziału, z zestawu kilkuset pytań. Szczęście było po naszej stronie. Pamiętam, że odpowiedziałem (odpowiedzieliśmy) poprawnie na 19 pytań. Na pytanie: jaki obszar zajmuje Stocznia niestety nie umiałem udzielić odpowiedzi. Znałem natomiast symbole wszystkich wybudowanych przez stocznię jednostek, wraz z typami silników, pojemnościami itd. No i wygraliśmy....

Za kilka dni odbył się uroczysty apel w szkole (naszej nr 23) - i przekazałem wygrany model dyr. Jeznachowi. Byłem bardzo zaskoczony takim przyjęciem i nie bardzo wiedziałem jak mam się zachować. Chyba nie podziękowałem wszystkim nauczycielom...

Z okazji Dni Oświaty, Książki i Prasy w szkole została zorganizowana wystawa prac dzieci. Przygotowano albumy, zeszyty, scenki rodzajowe, gazetki , rysunki, prace ręczne dziewcząt i chłopców. Najładniejsze prace pozostały w szkole jako pomoce naukowe. Nad całoscią czuwała kol. M.Ciepłucha.

Pierwsza komunia święta 21 maja 1967 - klasa IIIc - nadesłała pani Teresa Osowska 1 czerwca dzieci obchodzą swoje święto. W tym radosnym dniu rodzice i wychowawcy pragna okazać jak najwięcej serca dzieciom. Komitet Rodzicielski przygotował festyn pełen atrakcji. Uczniowie klasy VII b pod kierunkiem kol. Zofii Baum i przy pomocy rodziców bajkę dla najmłodszych. Starsze dzieci uczestniczyły w imprezach sportowych.

Piękno Gdańska i jego okolic poznawaliśmy na wycieczkach, które urządzały poszczególne klasy w miesiącu maju i czerwcu. Dalszą, dwu-dniową wycieczkę autokarem urządziły klasy VI-VII na trasie: Gniezno - Toruń - Kruszwica - Ciechocinek. Młodzież zwiedziła zabytki Torunia i innych miast, zatrzymali się dłużej nad historycznym jeziorem Gopło. Wycieczkę organizowały kol. kol. Rajkowska, Baum i Kostuchowa.

Na akademii kończącej rok szkolny klasa IV b pokazała wesołą inscenizację, a później wystąpił zespół akordeonistów.

ABSOLWENCI

Klasy VIII z powodu trudnych warunków lokalowych szkoły uczyły się w V PSO, lecz organizacyjnie należały do naszej szkoły i podlegały naszemu kierownictwu. Wychowawstwo objęli nauczyciele V PSO.

Klasa VIII a

  1. Barcikowska Bogumiła
  2. Brzozowska Anna
  3. Fronczak Marian
  4. Gaca Krzysztof
  5. Giro-Syryjska Alfreda
  6. Hinz Regina Teresa
  7. Igliński Jerzy
  8. Jasiński Bogusław
  9. Kępińska Janina
  10. Klima Andrzej
  11. Korczyński Zbigniew
  12. Kozak Elżbieta Stanisława
  13. Kozakowska Małgorzata
  14. Lorenczuk Andrzej Hubert
  15. Miotke Elżbieta
  16. Możdżanowska Maria
  17. Niemand Leszek
  18. Nimińska Teresa
  19. Pawłowska Barbara Elżbieta
  20. Ratkiewicz Cecylia
  21. Ror Bożena
  22. Rybicka Grażyna
  23. Saniewska Krystyna
  24. Szala Anna Gabriela
  25. Święcicki Jarosław
  26. Umbras Ewa
  27. Wiatrowska Jolanta Maria
  28. Wirkus Elżbieta
  29. Wolińska Janina
  30. Wysoczański Andrzej
  31. Ziegert Zbigniew
  32. Zwarra Barbara
Klasa VIII b
  1. Bielińska Elżbieta Krystyna
  2. Elas Bożena
  3. Falkowski Jerzy
  4. Górska Alicja
  5. Grzenkowska Renata
  6. Iwaniuk Grażyna
  7. Jagieluk Grażyna
  8. Janusz Zdzisław Leszek
  9. Kalaga Alicja Maria
  10. Kanigowski Roman
  11. Karbowska Krystyna
  12. Lange Andrzej
  13. Leszczuk Marek
  14. Łukasiewicz Irena
  15. Machl Anna
  16. Malinowska Hanna
  17. Młot Małgorzata
  18. Mogielnicka Regina
  19. Olszewski Ryszard Jan
  20. Piackus Irena
  21. Piechowiak Zdzisław
  22. Porada Grażyna
  23. Ratajczak Wojciech
  24. Ratyńska Maria
  25. Rezmer Małgorzata
  26. Serkowski Marian Feliks
  27. Sikora Jan
  28. Staniewska Maria
  29. Stańczyk Marek
  30. Strzelecka Małgorzata
  31. Symonowicz Barbara
  32. Szreder Grażyna
  33. Treder Stanisław
  34. Wiaderek Renata
  35. Zambrzycka Maria

Szanowny Absolwencie!
Jeśli masz adres e-mail i zgadzasz się go tu ujawnić,

poinformuj mnie o tym.

Może tą drogą odnajdą Cię starzy przyjaciele ...

początek strony