<<< KRONIKA SZKOŁY NR 23 w OLIWIE - ROK 1994/95 >>>

    Kierownictwo szkoły: Krystyna Rosińska-Dojlido (dyrektor) i Małgorzata Mikos (v-ce dyrektor).

Maluchy z drugiej klasy W bieżącym roku uczęszczało do naszej szkoły 450 uczniów, w tym 194 do klas I-III i 256 do klas IV-VIII.

Na miesiąc przed egzaminami wstępnymi ósmoklasistom jeszcze ciągle jest wesoło... Rok szkolny rozpoczął się od rozdziału planu, klas i kółek zainteresowań. I tak: kółko polonistyczne poprowadziła M.Kowalczyk, kólko historyczne M.Grzonka, matematyczne G.Sieczka i A.Plata, biologiczne W.Kolanowska, plastyczne M.Kościowska, geograficzne D.Łoboda, teatrzyk klas młodszych D.Laskowska, gry i zabawy K.Drost, B.Witkowska i H.Klima. Kołem sportowym SKS zajęli się W.Szabowski i T.Grodzicki.

Grupy "0", których w tym roku było trzy, oraz klasy I, brały udział w przedstawieniu w Operze Bałtyckiej pt. "KrólewnaŚnieżka" i w przedstawieniu "Zabawa na cztery łapy" w klubie Ad-Rem.

Dzieci ze świetlicy szkolnej

Pani dyr. Mikos wiosennie Wszystkie klasy, w podziale na grupy wiekowe i ze stosownym programem, organizowały obchody Dnia Chłopca, Andrzejki, Mikołajki, spotkania opłatkowe, Dzień Babci i Dziadka, Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Wiosny. Program imprez klas starszych obejmował wycieczki krajoznawcze, dyskoteki, kuligi i wyjścia do teatru.

Wszystkie klasy uczestniczyły w zbiórce pieniędzy na rzecz poszkodowanych w pożarze hali widowiskowej Stoczni Gdańskiej.

W olimpiadzie języka polskiego 15 uczniów zakwalifikowało się do etapu rejonowego. Z matematyki zakwalifikowały się 2 osoby. Otrzymaliśmy wyróżnienie w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

 Pierwszy dzień wiosny 1995 roku Pierwszy dzień wiosny jak zwykle - z wyobraźnią i poczuciem humoru Podczas całego roku szkolnego dzieci wypożyczały książki ze szkolnej biblioteki, a nie były to tylko lektury szkolne i komiksy, chociaż tych przeczytały najwięcej. Pożyczano również książki popularno-naukowe, niezbędne do przygotowania sie do olimpiad przedmiotowych, oraz beletrystykę.

Panie bibliotekarki: M.Wróblewska i K.Bingiel prowadziły także lekcje biblioteczne, poradnictwo czytelnicze, prace organizacyjne przy księgozbiorze, oraz sprzedaż albumów i nalepek, które ze względu na niska cenę cieszyły się dużą popularnością wśród dzieci.

Zajęcia w świetlicy szkolnej Do świetlicy uczęszczało 75 uczniów, wszystkie dzieci potrzebujące opieki były nią objęte. Panie: G.Kucwaj i J.Wasilewska prowadziły tam zajęcia plastyczne, relaksowe i terapię pedagogiczną. Były spacery, wycieczki do muzeów, gry i zabawy. Były poważne rozmowy między innymi na temat właściwego zachowania się. Kolorowe prace, wykonane różnymi technikami, eksponowano na tablicach ściennych w holu i w świetlicy.

Sportowo rozwijały się dzieci pod okiem T.Grodzickiego i W.Szabowskiego. Były to cotygodniowe zajęcia SKS, Zawody Szkół Podstawowych, imprezy wewnątrzszkolne i zajęcia sportowo-rekreacyjne typu: wycieczki rowerowe czy rozgrywki piłkarskie.

Sportowa spartakiada klas młodszych Nie zabrakło gimnastyki korekcyjnej pod okiem L.Wojciechowskiej, która wytrwale starała się prostować krzywe plecy, koślawe kolana i likwidować płaskostopie.

Już na początku roku szkolnego postarano się pomóc dzieciom w zakresie prawidłowej wymowy, tak niezbędnej do wyartykułowania własnych myśli. W tym celu urządzono gabinet logopedyczny. Uczęszczały do niego dzieci z klas I-III. Kol. M.Waśko zajmowała się usprawnianiem narządów mowy, ćwiczeniami oddechowymi, ćwiczeniami słuchu fonematycznego, oraz ćwiczeniami utrwalającymi, tak aby dzieci mogły wprowdzać prawidłowo brzmiące głoski do mowy potocznej.

Chociaż bardzo się staracie, i tak z nami nie wygracie... Upał nie zepsuł przedniej zabawy Podczas całego roku pedagodzy szkolni: M.Mikos i A.Rymano-wska starały się kontaktować z rodzicami i na bieżąco informować o problemach wychowawczych. Niektóre ze spraw kierowano do kuratora d/s nieletnich po to, aby dokładnie zbadać sytuacje i środowisko. Był stały kontakt z Sądem Rejonowym w sprawach rodziców, którzy nie wywiązywali się ze swych obowiązków wobec dzieci. Z pomocy materialnej w postaci darmowych obiadów i zapomóg korzystały dzieci z rodzin patologicznych i z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

Klasa VIII a - nadesłał pan Tomasz Leżyński Dzieci które wymagały pomocy w nauce, szczególnie z młodszych klas, zostały objęte terapią pedagogiczną. Można było zwrócić się również o pomoc w ułatwianiu kontaktów rówieśniczych i środowiskowych.

Dla klas starszych zorganizowano spotkania młodzieży z seksuologiem na temat zapobiegania ciąży, chorób wenerycznych i problemów współżycia w rodzinie, oraz spotkanie z pracownikiem MONAR-u na temat profilaktyki zapobiegania narkomanii, przebiegu uzależnienia i jego skutków.

Pamiątkowe tablo absolwentów klas VIIIb Ósme klasy miały możliwość uczestnictwa w "warsztatach zawodowych" w Poradni Wychowawczo-Zawodowej, które miały pomóc w wyborze zawodu.

Na koniec roku szkolnego dwóm naszym koleżankom, Małgorzacie Mikos i Marii Kościowskiej przyznano nagrody Prezydenta Miasta Gdańska.


Jeszcze kilka foto-wspomnień nadesłanych przez Anię Bocheńską - wówczas uczennicę klasy IIIc

Wycieczka klas IIIa i IIIc do Fromborka Wycieczka klas IIIa i IIIc do Fromborka Klasa IIIc
Klasa IIIc Dyskoteka klasy IIIc Dyskoteka klasy IIIc

ABSOLWENCI

Klasa VIII a
Wych: Małgorzata Mikos

 1. Błocki Wojciech
 2. Brykalski Stanisław
 3. Czaja Monika
 4. Deptuła Dorota
 5. Gardzielewska Monika
 6. Janicki Ryszard
 7. Kosiorek Katarzyna
 8. Klima Paweł
 9. Leżyński Tomasz
 10. Marciuk Magdalena
 11. Marczan Rafał
 12. Moskalik Karolina
 13. Nazar Maria
 14. Paszkudzki Krzysztof
 15. Potocki Sławomir
 16. Sadowska Karolina
 17. Traczuk Wojciech
 18. Trejgis Magdalena
 19. Smal Gabriela
 20. Wiliński Adam
 21. Wojt Sylwia
 22. Zając Tomasz
Klasa VIII b
Wych: Grażyna Sieczka
 1. Amrozik Grzegorz
 2. Augustyn Małgorzata
 3. Białoskórska Maja
 4. Buczyński Szymon
 5. Czapliński Radosław
 6. Dąbrowna Agnieszka
 7. Duszyńska Daria
 8. Foltyn Igor
 9. Gołąb Marcela
 10. Gołębiewski Wiktor
 11. Krygier Tomasz
 12. Lipkowska Elżbieta
 13. Lipkowska Maria
 14. Marek Łukasz
 15. Osipowicz Aldona
 16. Piechowicz Paweł
 17. Piernicki Bartłomiej
 18. Sielicki Marek
 19. Skibicka Anna
 20. Stawlikowska Marzena
 21. Steinke Monika
 22. Tuszkowski Kamil
 23. Uleryk Piotr
 24. Wosielina Anna
 25. Wietrzykowski Andrzej
 26. Zienterska Katarzyna

Szanowny Absolwencie!
Jeśli masz adres e-mail i zgadzasz się go tu ujawnić,

poinformuj mnie o tym.

Może tą drogą odnajdą Cię starzy przyjaciele ...

początek strony