Rok szkolny 1970/71 został przez UNESCO ogłoszony jako Międzynarodowy Rok Oświaty.
Zmiany w personelu pedagogicznym: odeszli do innych szkół kol. kol. Zofia Kaps, Maria Maksymiuk, Renata Piernikowska, Alicja Wojnicz, przybyli nowi nauczyciele: Wiesława Cholewińska-Wiśniewska - biologia i Zofia Gulska - biblioteka.
Na rozpoczęcie roku szkolnego przygotowano uroczystą akademię. Bardzo pomysłowo odbyło się przyjęcie pierwszoklasistów do naszej szkolnej rodziny. Otrzymali oni od pana Kierownika pomarańczową chustę i piątkę wypisaną na rączce gęsim piórem, oraz kwiatki od Samorządu Szkolnego.
W miesiącu pamięci narodowej młodzież porządkowała mogiły żołnierskie, składała kwiaty w miejscach męczeństwa na Zaspie, Oksywiu, Westerplatte, w Redłowie i przy czołgu we Wrzeszczu.
12 października odbyła się akademia poświęcona 27 rocznicy powstania Ludowego Wojska Polskiego, przygotowana przez harcerzy pod kierunkiem kol.kol. Aliny Nowakowskiej i Ewy Flakowicz. Piękne recytacje i występy chóru (partie solowe: Urszula Kossakowska i Ewa Wnorowska) były gorąco oklaskiwane przez widzów. Dzień później miało miejsce bardzo ciekawe spotkanie z żołnierzem LWP mjr Wojtkowiakiem. Gość był zasypywany zarówno pytaniami jak i głośnymi brawami, a na koniec otrzymał piękny bukiet białych i czerwonych goździków.
Zorganizowaniem obchodów ku czci rocznicy Rewolucji Październikowej zajęła się kol. Anastazja Rajkowska. Szkoła przybrała odświętny wygląd. W programie akademii znalazł się referat kol. Marii Ciepłuchowej, a w części artystycznej najpierw wystąpił chór pod kierownictwem kol. Ewy Flakowicz. Na tle chóru solo śpiewała Ela Wnorowska VIII b i Krzysztof Siek VII b. Tomasz Sołdrowski VII a zagrał na fortepianie fragment muzyki klasycznej. Siostry Kossakowskie ( VII b i VI c) same skomponowały utwór "Wóz cygański" i wykonały go z udziałem kilku koleżanek, zespół grał na gitarach. Utwór powtarzano wielokrotnie. Dobrze zapowiadają się nasze młode talenty.
Dzień Nauczyciela rozpoczął się akademią już o 800 rano. Młodzież utworzyła szpaler od pokoju nauczycielskiego do auli, a nauczyciele przechodzili tym szpalerem uśmiechnięci, weseli, witani w auli gorącymi brawami. Orkiestra młodzieżowa grała "sto lat". Piękny program artystyczny, życzenia i kwiaty utrwaliły ich w przekonaniu, że są kochani, a ich praca nie idzie na marne. A po akademii już czekał autokar ufundowany przez Komitet Rodzicielski, który zabrał Grono Pedagogiczne na całodniową wycieczkę.
Po trzech miesiącach nauki Samorząd zorganizował apel podsumowujący wyniki pierwszego okresu. Wiele przygotowań wiąże się z zakończeniem każdego okresu w szkole. Klasy na lekcjach wychowawczych analizują swoje osiągnięcia i niedociągnięcia, a łącznicy klas przedstawiają sprawozdania na apelu. Sprawozdanie składają także skarbnicy, odpowiedzialni za zbiórkę makulatury i porządkowi. Apel prowadzi przewodnicząca Samorządu, w bieżącym roku sprawuje tę funkcję Ania Makowska VIII b.
14-20 grudnia 1970 miały miejsce tragiczne wydarzenia grudniowe na Wybrzeżu i na Śląsku. Wprowadzono godzinę milicyjną. Młodzieży zabroniono wychodzenia na ulicę. W Warszawie VII Plenum KC PZPR powołało na stanowisko I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka. Nastąpiły zmiany w składzie rządu. Edward Gierek na spotkaniu z delegatami robotników Wybrzeża 25.I.1971 powiedział pamiętne słowa:
"Chciałbym zakończyć apelem o zaufanie, wiarę i pomoc, o coraz lepszą pracę. Możecie być przekonani, że wszyscy jesteśmy ulepieni z tej samej gliny i nie mamy innego celu, jak ten, który tu deklarowaliśmy. Jeśli nam pomożecie, to sądzę, że ten cel uda nam się wspólnie osiągnąć. No więc jak - pomożecie?"
Szkoła postanowiła pomóc podnosząc wyniki nauczania tak aby było jak najmniej drugorocznych (nie zawężając jednocześnie poziomu nauczania).
W lutym, jako jedna z pierwszych szkół na Wybrzeżu, nasza szkoła zorganizowała zbiórkę pieniężną na rzecz odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Zbiórka przebiegała w formie "łańcuszka solidarności", zapoczątkowanego przez klasę II b. Klasa wpłacająca wzywała inną klasę, przekazując zebrana sumę w ciągu jednego dnia na ręce skarbnika Samorządu, Eli Głuszek. Zebrano łącznie 2062 zł.
Z okazji Dnia Kobiet po lekcjach odbyła się akademia, na której w imieniu mężczyzn całej szkoły serdecznie przemówili: kierownik szkoły mgr Jeznach i uczeń klasy VIII b Krzysztof Banach. Kobiety-nauczycielki otrzymały piękny i olbrzymi kosz kwiatów. W części artystycznej, pełnej muzyki i poezji, młodzież pokazała jak wyglądała nauka kobiet w dawnych czasach i przypomniała sylwetki zasłużonych kobiet. Po akademii było spotkanie przy kawie w pokoju nauczycielskim. Nasi panowie: Kierownik Szkoły i kol. Janusz Flakowicz, w białych fartuszkach, estetycznie nakryli do stołu i roznosili kawę i smaczne ciastka.
Wiosną, wraz z tysiącami mieszkańców, szkoła włączyła się w akcję "Niedziele dla Gdańska". Młodzież naszej szkoły pomagała przy urządzaniu zieleńca przy ul. Żeromskiego w Oliwie, oraz przy porządkowaniu Parku Oliwskiego im. Adama Mickiewicza. Przed szkołą zasadzono krzewy i stokrotki. Na boisku rodzice przy współudziale uczniów ze Szkoły dla Pracujących Nr 6 położyli płyty.
Akademię 1-Majową zorganizowały kol.kol. Landowska i Ciepłuchowa. Młodzież zorganizowana w ZHP wzięła udział w pochodzie 1-Majowym.
W ramach obchodów Dni Oświaty, Książki i Prasy zorganizowano konkurs inscenizacji książek, charakteryzacji postaci książkowych oraz literacką "zgaduj-zgadulę".
30 maja 88 naszych uczniów z klas VIII wzięło udział w VI Zlocie uczniów klas ósmych w Mikoszewie organizowanym przez Stocznię Gdańską im.Lenina. Zdobyliśmy tam następujące trofea:
- I miejsce w konkursie wiedzy o Stoczni Gdańskiej (nagroda: piłka siatkowa i dyplom uznania),
- III miejsce w konkursie na najlepszą gazetkę ścienną (dyplom uznania),
- II miejsce za uczestnictwo we wszystkich imprezach IV Zlotu (nagroda: autokar na jednodniową wycieczkę)
Obchody Dnia Dziecka rozpoczęły się apelem przed budynkiem szkolnym. Pan Kierownik złożył dzieciakom życzenia, a Komendant Ruchu Drogowego wręczył karty rowerowe. Po apelu młodzież udała się na chwilę do klas, gdzie oczekiwali na nich wychowawcy z cukierkami czekoladowymi, a później na stadion, gdzie wzięli udział w rozgrywkach sportowych.
W ciągu roku odbyło się kilka spotkań z ciekawymi ludźmi: z pisarzami, żołnierzami Wojska Polskiego, z uczestniczką walk o Warszawę. Odbyła się ciekawa prelekcja o Koperniku.
W Dniu Milicjanta dzieci z klasy I a składały funkcjonariuszom życzenia i kwiaty.
Były również zbiorowe wyjścia klas do kina Delfin w Oliwie i do teatru - filharmonii na "Halkę" i "Straszny dwór" (klasy VII i VIII).
Szczep harcerski im. Obrońców Wybrzeża liczy już 286 członków: 6 drużyn harcerskich i 3 zuchowe. Harcerze zorganizowali w szkole akademie (Dzień Wojska Polskiego, 1 Maja, Dzień Zwycięstwa). Występowali również z programem artystycznym: dla ZSBO w hali Stoczni Gdańskiej, w Schronisku dla Nieletnich z okazji Dnia Dziecka, dla Szkoły dla Pracujących nr 6, oraz na konferencji sprawozdawczo-wyborczej Hufca ZHP Gdańsk-Oliwa.
Harcerze wykonali zadania akcji "Azymut 1980" w VII Alercie Naczelnika ZHP. Szczep został wyróżniony odznaką "Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej".
W akcji letniej wzięło udział 50 harcerzy, w tym: 25 w obozie stałym w Soszycy (instr. dh Maria Ciepłucha), a 25 w obozie wędrownym do Zakopanego (instr. dh Alina Nowakowska). Szczep organizował również akcję nieobozowego lata.
W sporcie nasi reprezentanci zdobyli:
- w mistrzostwach Gdańska: II miejsce w piłce nożnej chłopców i w pchnięciu kulą chłopców,
- w Miejskich Zawodach Gimnastycznych: I miejsce w pchnięciu kulą dziewcząt, II miejsce w sztafecie wahadłowej dziewcząt i III miejsce w skoku w dal dziewcząt.
Od września działa w szkole Spółdzielnia Uczniowska, prowadząc sprzedaż artykułów papierniczych i pieczywa. Zyski w bieżącym roku wyniosły 1256 zł.
15 czerwca uroczyście zakończono naukę w klasach ósmych. W imieniu odchodzących pożegnała szkołę Adriana Grinberg z klasy VIII a. W części artystycznej najbardziej podobała się inscenizacja "Echo szkoły" osnuta na tle wspomnień szkolnych, postaci nauczycieli i kolegów. Wieczorem odbyła się wspólna herbatka przygotowana przez rodziców.
|
|
|
|
ABSOLWENCI
Klasa VIII a
Wych: Stefania Osełka
- Bełkot Mirosława
- Biblis Elżbieta +
- Bigocka Bożena
- Cikacz Irena
- Czarzasty Zbigniew
- Dobrowolska Katarzyna
- Hallman Łucja
- Grinberg Adriana
- Jemiołkowska Teresa
- Kałędkiewicz Joanna
- Kwaśniewski Wiesław
- Łangowska Stefania
- Łukowski Stefan
- Materny Bożena
- Misztela Grażyna
- Nowak Bogdan
- Obel Mirosława
- Ossowski Ryszard
- Pałkowski Roman
- Piepke Stefan
- Prabucki Arkadiusz
- Pyzowska Anna
- Richert Andrzej
- Sienkiewicz Wiesław
- Snopkiewicz Wanda
- Suchocka Danuta
- Śmigiero Piotr
- Treder Andrzej
- Treder Maria
- Tomczak Maria
- Wachuda Anna
- Zimiński Alfred
- Żbikowski Wojciech
Klasa VIII b
Wych: Stanisława Wilk
- Banach Krzysztof
- Bąk Ewa
- Bujak Tadeusz
- Ciecholewski Artur
- Ciemna Elżbieta
- Czerwionka Danuta
- Czubla Małgorzata
- Danek Wojciech
- Falkowska Danuta
- Gandecki Andrzej
- Głombiowska Maria
- Jasińska Zdzisława
- Krygier Jan
- Labuda Elżbieta
- Lis Krystyna
- Makowska Anna
- Malinowski Marek
- Marcinkiewicz Grzegorz
- Markiewicz Grażyna
- Morozik Czesław
- Nagórski Tomasz
- Pałys Władysław
- Pobłocki Stanisław +
- Salamon Dorota
- Smykacz Grzegorz
- Staszkiewicz Jarosław
- Szumisz Marzena
- Talaśka Jolanta
- Traczuk Krzysztof
- Wnorowska Elżbieta
- Wnorowska Halina
- Wnorowska Mirosława
- Wietrzykowski Ryszard
- Wróblewski Roman
- Żyliński Maciej
Ktoś poszukuje pani Szumisz, bardzo proszę o kontakt i informacje: szp23@o2.pl
Klasa VIII c
Wych: Elżbieta Wojkiewicz
- Annis Irena
- Bobowicz Grażyna
- Cieślak Jerzy
- Cieślak Krystyna
- Dahms Piotr
- Dąbrowska Ewa
- Frątczak Andrzej
- Gąszczak Anna
- Jasiński Ireneusz
- Kawecki Jan
- Kolińska Elżbieta
- Kozłowska Bożena
- Kuling Janusz
- Lenczewska Bogumiła
- Liedke Irena
- Lewkowicz Ewa
- Lipkowska Barbara
- Lubocka Barbara
- Mach Krystyna
- Maliński Zbigniew
- Mucha Jerzy
- Owczarek Teresa
- Plichta Elżbieta
- Płotka Czesław
- Sanocka Danuta
- Skoczek Teresa
- Stephan Sabina
- Szczęśniak Marek
- Ustarbowski Mirosław
Szanowny Absolwencie!
Jeśli masz adres e-mail i zgadzasz się go tu ujawnić,
poinformuj mnie o tym.
Może tą drogą odnajdą Cię starzy przyjaciele ...
|