<<< KRONIKA SZKOŁY NR 23 w OLIWIE - ROK 1954/55 >>>

Tablo klasy VIIa - nadesłał pan Piotr Jaworski     W roku 1954/55 kierownikiem szkoły była nadal kol. Bochenek Władysława. Uczący nauczyciele: Gandecka Maria, Majorkiewicz Stefania, Jarecka Stanisława, Miłczak Honorata, Droń Irena, Jaskulska Wiktoria, Litarowicz Józef, Szymańska Bronisława, Rajkowska Anastazja, Wardzyńska Lucyna, Bielińska Maria, Bełdowicz, Prochowski, Polińska Krystyna, Gołąb Edward.

Rok szkolny rozpoczęto Konferencją Sierpniową nauczycieli wszystkich szkół gdańskich, na której koleżanka z naszej szkoły Jarecka Stanisława odznaczona została srebrnym krzyżem zasługi.

W przeddzień rozpoczęcia roku szkolnego zorganizowano capstrzyk. Wypoczęta i rozśpiewana dziatwa napełniła gwarem i wesołymi okrzykami i piosenkami całe miasto.

Przed 1 września na posiedzeniu Rady Pedagogicznej dokonano przydziału przedmiotów i organizacji szkolnych. Jako nowość wprowadzono apele szkolne, na których podawane były aktualne wydarzenia z życia szkoły, komunikaty, zarządzenia. W związku z tym Grono Nauczycielskie i dzieci przychodziły do szkoły na godzinę 7.45 na apel codzienny, a o godzinie 8.00 zaczynały sie lekcje. Nauczyciel kończący lekcję sprowadzał klasę przed szkołę, a po pauzie wychodził na boisko po klasę, z która miał prowadzić lekcję. Nauczyciel zobowiązany był do opracowania planów pracy ramowych i szczegółowych, które przedkładał kierownikowi szkoły do dnia 5 każdego miesiąca.

Samorządy klasowe dekorowały klasy, zaopatrywały je w kwiaty i firanki, organizowały współzawodnictwo w nauce, zachowaniu, czystości, zbierały makulaturę i żołędzie dla ZOO.

Część dzieci jeździła do Młodzieżowego Domu Kultury do gabinetu plastycznego, muzycznego i dramatycznego. Część należała do zespołu mandolinistów lub baletu istniejącego na terenie szkoły. Zespołem mandolinistów kierował kol. Drążkowski. Mandoliny i pulpity zakupił w części Komitet Rodzicielski, a w części sami rodzice. Dzieci grały na 2-5 głosów i występowały na akademiach entuzjastycznie witane przez widzów.

Równie radośnie witano występy kółka tanecznego, którym kierowała p.Kisielewska. Zespół podzielony był na 3 grupy wiekowe. Komitet Rodzicielski zakupił materiał na stroje (za 4000 zł), natomiast rodzice (p.Wroczyńska, p.Olszewska, p.Borkowska) stroje uszyły bezpłatnie. Dzieci opracowały nowe tańce: rosyjski, mołdawski, kujawiak, oberek, oraz utrwalały tańce poznane w ubiegłym roku: kaszubski, krakowiak, rumuński.
Występowały na zebraniach Frontu Narodowego, w zakładach pracy, na uroczystości noworocznej dla szkół w Kartuzach, w Ogródku Jordanowskim w Oliwie. Brały udział w Festiwalu Pieśni i Tańca. Uzyskały II miejsce we współzawodnictwie na terenie miasta Gdańska.

Organizacją Harcerską Polski Ludowej opiekowała się kol. Jaskulska Wiktoria. Przewodniczącym Rady Drużyny był Piotr Jaworski z klasy VII. Harcerze w zastępach i ogniwach zbierali żołędzie, buczynę, makulaturę, pracowali w ogródku szkolnym, pomagali słabszym w nauce. Zastępy klas VI i VII pod kierunkiem kol. Jareckiej przygotowały obrazek sceniczny "W noc październikową" i Wieczór Mickiewiczowski.
Zastęp klasy V pod kierownictwem kol.Jaskulskiej i kol.Trapp urządził wieczór poświęcony Marii Konopnickiej. Wielkim przeżyciem dla harcerzy było spotkanie z rodzicami Janka Krasickiego i przedstawicielami Wojska Polskiego.

Harcerze brali udział w Igrzyskach Zimowych i uzyskali po raz drugi puchar przechodni na szczeblu miejskim. W jeździe na rowerze uzyskaliśmy I miejsce. Od początku roku szkolnego w każdą niedzielę harcerze pod opieką kol.Jaskulskiej jeździli na "Ogniska niedzielne", które odciągały dzieci od chuligaństwa.

Szkolnym Kołem Przyjaźni Związku Radzieckiego opiekowała się kol. Rajkowska Anastazja. Organizowała pogadanki na temat Kraju Rad, wyświetlanie filmów, prenumeratę czasopism "Murziłka" i "Pionierska Prawda", konkursy dobrego czytania.

Do Szkolnego Koła PCK prowadzonego przez kol. Majorkiewicz należało 250 osób. Głównym zadaniem koła było zwalczanie przesądów i podniesienie stanu sanitarnego wśród dzieci. Zorganizowano kurs sanitarny.

Szkolne Koło Budowy Warszawy prowadziła kol. Droń Irena. Do koła należały wszystkie dzieci. Składki opłacano na początku roku szkolnego. W rocznicę wyzwolenia Warszawy odbyła się uroczysta akademia. Koło zorganizowało wycieczkę do Warszawy.

Grono Nauczycielskie pogłębiało swoje wiadomości na szkoleniu ideologicznym w Międzyzakładowej Organizacji Związkowej, którą utworzono wspólnie ze Szkołą nr 36. Przewodniczącą MOZ była kol. Jarecka Stanisława. Szkolenie ideologiczne prowadziła kol. Szymańska Bronisława. Oprócz szkolenia, które miało charakter dobrowolnego samokształcenia, funkcjonowała komisja socjalno-bytowa, szkolno-pedagogiczna, kulturalno-oświatowa i inne. Zebrania MOZ odbywały się co dwa tygodnie, przyjeżdżali na nie delegaci związkowi. Nasza MOZ cieszyła się dobrą opinią na terenie Związku.

ABSOLWENCI

Klasa VII a

  1. Ambrożek Teresa
  2. Babińska Zofia
  3. Błaszczykowski Bogusław
  4. Bojanowski Józef
  5. Chmielowiec Władysław
  6. Czajka Józef
  7. Czyżewski Jan
  8. Eichman Jerzy
  9. Gałęzowska Dobrosława
  10. Gelter Jacek
  11. Giełdzik Hanna
  12. Jaworski Piotr
  13. Krzyżanowska Stanisława
  14. Kurowski Henryk
  15. Machaliński Paweł
  16. Madaj Janusz
  17. Mantaj Zdzisław
  18. Mering Irena
  19. Nierzwicka Krystyna
  20. Pastwa Ryszard
  21. Piotrowski Roman
  22. Podolski Feliks
  23. Skrzek Maria
  24. Sosnowski Franciszek
  25. Szabelski Tadeusz
  26. Szczurow Zofia
  27. Szott Ryszard
  28. Urbański Henryk
  29. Wietrzykowski Józef
  30. Wisznicki Adam
  31. Wisznicki Jan
  32. Wysiecki Jan
  33. Ziółkowska Krystyna
  34. Żakowicz Iwona
Klasa VII b
  1. Biernacki Gerard
  2. Bluhm Henryk
  3. Brodowski Marian
  4. Gałka Stefan
  5. Grablowska Jadwiga
  6. Grablowski Jan
  7. Halman Hildegarda
  8. Hass Krystyna
  9. Kabat Gertruda
  10. Klimkosz Elżbieta
  11. Kopyto Andrzej
  12. Liedtke Elżbieta
  13. Małachowska Teresa
  14. Owczarek Jan
  15. Pawlak Aleksander
  16. Piech Bogdan
  17. Plichta Edmund
  18. Romaniuk Lech
  19. Sciesiński Guido
  20. Sciesiński Jan
  21. Smoczyński Henryk
  22. Sokołowski Jerzy
  23. Stefaniak Maciej
  24. Strongowska Elżbieta
  25. Szmidt Henryk
  26. Szymańska Danuta

Szkołę ukończyło 60 absolwentów.
Z tej liczby zgłosiło się osób:
15 do Liceum Ogólnokształcącego
6 do Liceum Pedagogicznego,
18 do Zasadniczych Szkół Zawodowych,
20 do Techników.

Szanowny Absolwencie!
Jeśli masz adres e-mail i zgadzasz się go tu ujawnić,

poinformuj mnie o tym.

Może tą drogą odnajdą Cię starzy przyjaciele ...

początek strony