<<< KRONIKA SZKOŁY NR 23 w OLIWIE - ROK 1968/69 >>>

Klasa VIIIa - nadesłał Łukasz Makurat Klasa VIIIb - nadesłał Tadeusz Juchniewicz   Szkoła rozpoczęła kolejny rok pracy pod kierunkiem mgr Aleksandra Jeznacha. Przybyli nowi nauczyciele: Krystyna Dudko, Renata Piernicka i Lucyna Pytkowska. Odeszły do innych szkół kol. Irena Błażejewska i Elżbieta Słowik.

Na czoło zagadnień w naszej tegorocznej pracy wysuwa się znajomość tez V Zjazdu PZPR, oraz wiązanie tychże z pracą dydaktyczno-wychowawczą. Należy podnieść rangę ZHP i ściślej współpracować z tą organizacją celem podniesienia postawy ideowej ucznia.
Należy bardziej zainteresować młodzież dorobkiem naszego regionu. W pracy dydaktycznej więcej wykorzystywać pomoce audiowizualne.

Szczep harcerski im. Obrońców Wybrzeża składa się z 6 drużyn harcerskich i 2 zuchowych, łącznie 152 członków. Pierwszą uroczystą akademię przygotowali harcerze z okazji Dnia Wojska Polskiego, a popołudniu zorganizowali uroczystą zbiórkę szczepu i kominek, na którym zagościli: kierownik szkoły, z-ca komendanta Hufca Oliwa, oraz uczniowie i nauczyciele ze Szkoły nr 6 dla Pracujących.

W listopadzie harcerze zorganizowali akademię w związku z 51 rocznicą rewolucji oraz 50 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę i otwarciem obradów V Zjazdu PZPR. Cała szkoła przybrała odświętny wygląd. Wiadomości ze Zjazdu przekazywane drogą telewizyjna były omawiane ze starsza młodzieżą.

Dzień Nauczyciela był okazja do uroczystego spotkania nauczycieli z młodzieżą, a później przy kawie, z aktywem Komitetu Rodzicielskiego. Nauczyciele wyróżniający się w pracy otrzymali nagrody: kol. kol. Landowska, Okoniewska, Gumowska, Ciepłuchowa, Krefta, Nowakowska, Flakowicz, Kaps, Wojkiewicz i Glanz (bibliotekarka).

W listopadzie odbyło się spotkanie z pisarzem-marynistą Gracjanem Jordanem. Młodzież wysłuchała opowieści o przeżyciach autora w okresie pracy na statku rybackim, oraz o tym jak powstawała powieść "Kocham cię morze". Młodzież okazała duże zainteresowanie tematyką morską, stawiała szereg mądrych pytań. Pan Jordan obiecał dostarczyć szkole materiały literackie związane z morzem: wiersze i inscenizacje.

"Młodzież jest żywiołem równie potężnym i pięknym jak morze, dlatego ze szczególnym uznaniem i szacunkiem chylę skroń przed Państwa osiągnięciami pedagogicznymi"- taki wpis pozostawił nasz gość w kronice szkoły.

W styczniu gościliśmy w szkole Jana Piepkę, pisarza, gawędziarza kaszubskiego, znawcę folkloru. Młodzież była oczarowana jego wesołymi gadkami i gwarą kaszubską. W kronice szkoły pozostawił wpis:

"Był jem sôm, a Waji wiele
i żesmë sę razem smielë!"

Odbyło się jeszcze wiele innych spotkań z ciekawymi ludźmi: przedstawicielami Wojska Polskiego i ZBOWiD, Komendy Ruchu Drogowego MO, marynarzami, pracownikami służby leśnej. Organizował je Samorząd Szkolny. Przewodniczącą Samorządu była w tym roku Elżbieta Wosik z klasy VII b.

W styczniu odbyły się zabawy noworoczne. Oto wspomnienie Ani Makowskiej z klasy VI b. ..."Długo czekaliśmy na nasz klasowy wieczór karnawałowy. Na lekcji wychowawczej omówiliśmy w szczegółach przebieg imprezy. Dziewczęta zobowiązały się przygotować kotyliony, kanapki, ciasto, bigos. Chłopcy - herbatę, sałatkę, niespodzianki i przygotowanie sali. Przyjęcie odbyło się w klasie, tańce - w auli. Na balu oprócz naszej Pani Wychowawczyni p.Jareckiej były mamusie z Komitetu Rodzicielskiego i pan Kierownik, który bawił się razem z nami i radował się naszą udaną zabawą. Na atrakcyjne występy artystyczne zabrakło nam czasu. Wszyscy staraliśmy się wykorzystać każdą chwilę, aby się wyskakać, wyśmiać i nacieszyć."...

W związku z XXV-leciem PRL szkoła aktywnie włączyła się do wszystkich imprez organizowanych przez władze oświatowe i organizacje społeczno-polityczne. Młodzież klas starszych brała udział w konkursie "Wkład moich rodziców w budowę Polski Ludowej".

Z okazji V Zjazdu oraz XXV-lecia PRL poszczególne klasy i nauczyciele podjęli liczne zobowiązania dotyczące pracy w szkole i w środowisku. Młodzież szkolna przepracowała 16 000 godzin w ramach czynów społecznych dla szkoły (odnawianie pomieszczeń, porządkowanie otoczenia, wykonanie i naprawa pomocy naukowych) i dla środowiska: w ZOO, w parku oliwskim, oraz pomoc w akcji wyborczej do Sejmu i Rad Narodowych. Nasi harcerze wykonali wszystkie zadania Alertu Naczelnika ZHP, a 142 harcerzy i zuchów z naszego szczepu zdobyło sprawność "PKWN". Harcerze nasi za wystrój i postawę w pochodzie 1-Majowym zostali wyróżnieni w rozkazie komendanta Hufca Oliwa.

Z okazji Dni Oświaty, Książki i Prasy biblioteka szkolna zorganizowała konkurs z zakresu literatury. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe.

1 czerwca młodzież brała udział w imprezach organizowanych przez organizacje społeczne. W konkursie "Kredą po asfalcie" prace naszych uczniów otrzymały wyróżnienie.
7 czerwca obchodzono w szkole Święto Sportu.

W tym roku przeprowadzono w szkole 116 lekcji z filmem, 220 lekcji radiowo-telewizyjnych, 80 lekcji z magnetofonem. Zorganizowano 65 zbiorowych wycieczek do kina na filmy o problematyce związanej z programem nauczania i aktualnymi wydarzeniami. Dzieci z młodszych klas brały udział w zbiorowych wycieczkach do Teatru "Miniatura".

Zorganizowano 27 wycieczek do gdańskich zakładów pracy: Stoczni Gdańskiej im.Lenina, Stoczni Remontowej, Gdańskiej Fabryki Farb i Lakierów, Zakładu Introligatorskiego, Odlewni Żeliwa i innych. Odbyły się 23 wycieczki do: Muzeum Regionalnego w Oliwie, Muzeum Pomorskiego, Archeologicznego, Morskiego oraz na statek m.s. Batory.
Przeprowadzono kilka wycieczek autokarowych po województwie gdańskim i bydgoskim. Klasy VIII brały udział w II Zlocie klas VIII we Wdzydzach, organizowanym przez oddział PTTK Stoczni Gdańskiej. Za najliczniejszy udział w zlocie szkoła nasza otrzymała I nagrodę - puchar Dyrektora Stoczni Gdańskiej im. Lenina.

Komitet Rodzicielski prowadził akcję "szklanka gorącego mleka", wydając codziennie ponad 150 porcji, w tym 30 bezpłatnie. Rodzice nasi są bardzo oddani szkole i wnoszą nieocenioną pomoc w pracach organizacyjnych.

Koło Towarzystwa Krzewienia Kultury Świeckiej w naszej szkole pracowało pod kierunkiem kol. Zofii Morozik. Zorganizowano 7 prelekcji dla nauczycieli i rodziców, które cieszyły się dość dużą frekwencją i wywoływały ożywione dyskusje. Tematyka prelekcji:

  • Życie w rodzinie
  • Rozwój umysłowy i fizyczny dziecka
  • Jak zorganizować zajęcia pozalekcyjne
  • Kształtowanie świadomości społecznej u młodzieży
  • Wychowanie przez pracę
  • Kształtowanie moralności socjalistycznej
  • Problemy przestępczości nieletnich.
Na uroczystość zakończenie nauki w klasach VIII kółko dramatyczne przygotowało wesołą inscenizację "Ananasy z ósmej klasy", a zespół muzyczny odegrał kilka utworów. W imieniu ósmoklasistów żegnała szkołę Ela Ołdziej. Dla wyróżniających się w nauce lub pracy społecznej były nagrody książkowe.

ABSOLWENCI

Klasa VIII a
Wych: Anastazja Rajkowska

  1. Bąk Alicja
  2. Bizewska Małgorzata
  3. Bogdańska Irena
  4. Bortkiewicz Elżbieta
  5. Dmowska Barbara
  6. Donasz Andrzej
  7. Drzazgowska Elżbieta
  8. Frierabend Jerzy
  9. Hinz Halina
  10. Jabłoński Zenon
  11. Leszczuk Tadeusz
  12. Leszczyńska Zofia
  13. Makurat Marek
  14. Michowski Krzysztof
  15. Ogiński Waldemar
  16. Osipowicz Zofia
  17. Owczarek Danuta
  18. Owczarek Mieczysław
  19. Petke Maria
  20. Rasała Danuta
  21. Rasz Renata
  22. Rydlewski Andrzej
  23. Sakowicz Danuta
  24. Sengler Irena
  25. Sobieszczańska Elżbieta
  26. Staszkiewicz Barbara
  27. Szakiel Krzysztof
  28. Śmigiel Danuta
  29. Wangler Maria
  30. Wangler Zofia
  31. Woźniak Maciej
  32. Wrońska Ewa
Klasa VIII b
Wych: Alina Nowakowska
  1. Bąk Piotr
  2. Bocheński Andrzej
  3. Cierocka Jadwiga
  4. Fruczek Sławomir
  5. Górska Izabela
  6. Grzybowski Tomasz
  7. Herbasz Tadeusz
  8. Jabłoński Jerzy
  9. Juchniewicz Tadeusz
  10. Kamiński Tadeusz
  11. Kreft Janina
  12. Król Danuta
  13. Krzysztofik Jadwiga
  14. Kuczyński Roman
  15. Leszczyński Witold
  16. Łukowski Tadeusz
  17. Matyszewska Adela
  18. Mońko Ryszard
  19. Mrówczyński Marek
  20. Ołdziej Elżbieta
  21. Potocki Andrzej
  22. Prezner Teresa
  23. Rybicki Marek
  24. Strzelczyk Paweł
  25. Szczepaniak Krzysztof
  26. Szwedowska Krystyna
  27. Szymański Aleksander
  28. Świdziński Janusz
  29. Tomczak Marek
  30. Wensora Sabina
  31. Wiśniewski Józef
  32. Woszyńska Elżbieta
  33. Woźniak Alina
  34. Ziobro Krzysztof
Klasa VIII c
Wych: Janina Czarnowska
  1. Blikowska Maria
  2. Błażejewska Małgorzata
  3. Brzozowska Elżbieta
  4. Budrewicz Bogdan
  5. Cwir Mirosław
  6. Teierabend Barbara
  7. Formella Urszula
  8. Głowacka Elżbieta
  9. Grzenkowska Brygida
  10. Gulecki Mirosław
  11. Hadło Maria
  12. Kalko Danuta
  13. Karbowska Elżbieta
  14. Kossakowski Mariusz
  15. Kozak Sławomir
  16. Kucewicz Adam
  17. Kuczyński Jacek
  18. Miecznikowska Danuta
  19. Muszyński Ryszard
  20. Oczak Henryk
  21. Pałys Józef
  22. Piackus Zbigniew
  23. Rokicka Elżbieta
  24. Samolewicz Ireneusz
  25. Serkowska Ewa
  26. Sikorska Teresa
  27. Sikorski Tomasz
  28. Stephan Ryszard
  29. Strzelecka Joanna
  30. Szperling Wojciech
  31. Talaśka Piotr
  32. Tomczak Leszek
  33. Zarach Stanisław
  34. Żylińska Joanna
Klasa VIII d
Wych: Maria Ciepłucha
  1. Budziński Ryszard
  2. Cieślak Grażyna
  3. Cieślak Ireneusz
  4. Ciska Barbara
  5. Dargacz Renata
  6. Fabiś Danuta
  7. Hinz Gabriela
  8. Jarocki Waldemar
  9. Jamiołkowski Ryszard
  10. Janczak Marianna
  11. Kargol Danuta
  12. Klawikowski Roman
  13. Klechowicz Zdzisław
  14. Kucharski Waldemar
  15. Konieczek Bogusława
  16. Lewczak Mirosława
  17. Lubocka Danuta
  18. Łatuszyńska Ewa
  19. Pogorzelski Wojciech
  20. Piekarski Mariusz
  21. Piernicka Maria
  22. Ratkowski Wojciech
  23. Runowski Zbigniew
  24. Sankowska Teresa
  25. Sąsiadek Jacek
  26. Skibicki Grzegorz
  27. Symonowicz Andrzej
  28. Szczęśniak Janusz
  29. Szermiman Mirosława
  30. Tomkalski Tadeusz
  31. Ustarbowski Waldemar
  32. Waśk Wojciech
  33. Żukowska Jolanta

Szanowny Absolwencie!
Jeśli masz adres e-mail i zgadzasz się go tu ujawnić,

poinformuj mnie o tym.

Może tą drogą odnajdą Cię starzy przyjaciele ...

początek strony